Filmjeink archiválása – Lightroom egypercesek (többek között)

Aki nem ma kezdte a fotózást, annak minden bizonnyal porosodnak otthon különféle dobozokban vagy papírzacskókban régi filmek. Ezekről már azt is nehéz eldönteni, hogy mi is van rajtuk, nemhogy melyik kép is használható. A következőkben leírom én hogy szoktam ezeket digitalizálni, hogy később is meg találjam.

Az első lépés, hogy valamilyen módon be kell szkennelni a filmet. Ehhez használhatsz olyan lapolvasót ami képes filmet is beolvasni, vagy egy egyszerű párezer forintos filmszkennert is, hiszen a minőség nem olyan fontos ebben az esetben mint a sebesség. Első körben ugyanis csak arra törekszünk, hogy digitális indexképeink legyenek, amiből később nyomtatni akarunk beszkenneljük (vagy szkenneltetjük) nagy felbontásban.

Én 1200 DPI-re szoktam állítani a szkennert (ezt a felbontást minden film szkennelésére alkalmas eszköz tudja) és nagyjából 2 megapixeles képet ad végeredményként, ha 35mm-es filmről készül a digitalizált változat. Ez a méret bőven elegendő, hogy megítéljük, mennyire jól sikerült az adott fotó és akár egy 10x15cm-es nyomatot is készíthetünk belőle jó minőségben.

Ezek után a képeket beimportálom a Lightroomba az import gomb megnyomásával úgy, hogy megadom a készítés dátumát és a tekercs témáját a könyvtár nevének. Erről egy sokkal bővebb írást olvashatsz a fényértéken: Képeink archiválása Adobe Photoshop Lightroom segítségével – 1. rész

Ezek után lefűzöm a tekercset egy direkt erre a célra gyártott „bugyiba” (ilyent a Syrex-nél kaphatsz a Király utcában), amire azután ceruzával ráírom a könyvtár nevét. A ceruza azért fontos, mert nem tesz kárt a filmben, míg a tinta esetleg igen. (Ha bármit rá akarsz írni egy nyomatra vagy nagyításra, azt mindig csak nagyon puha ceruzával csináld.)

Utolsó lépésként jön a metaadatok felvétele a képekre. Erről egy sokkal bővebb írást olvashatsz a fényértéken: Képeink archiválása Adobe Photoshop Lightroom segítségével – 2. rész

Ha aztán valamikor nagyítás vagy nyomat kellene egy képről, akkor csak megnézem, hogy mi a könyvtár neve és előveszem az adott „bugyit” és beszkennelem a képet nagyobb felbontásban vagy lenagyítom (ha fekete fehér) esetleg elviszem lenagyíttatni (ha színes, vagy nagyon nagy kellene).

Baráth Gábor
Baráth Gábor

Fotós, szakíró és fordító.

Szerzője többek között az Adobe Photoshop Lightroom, a GIMP könyv és a Furmányos fotós könyv, c. könyveknek, fordítója a következő Scott Kelby műveknek: Photoshop digitális fotósoknak - Új verzió,
Világítsd be! Fotózd le! Retusáld!,
A digitális fotós könyv 5.,
A digitális fotós könyv - Best of
és a
Vakuskönyv fotósoknak.

Articles: 1383