GIMP 2.10

Ezt a bejegyzést már elég rég halogatom, mert mi a fenének írna az ember ajánlót egy minor verzióhoz. Az mondjuk némiképp árnyalja a képet, hogy az előző 2.8-as verziót nem kevesebb mint hat éve adták ki, úgyhogy ez a pár hónap csúszásom a cikkel talán nem is olyan sok. De lássuk, hogy mi is változott az elmúlt hat évben...

Ezt a bejegyzést már elég rég halogatom, mert mi a fenének írna az ember ajánlót egy minor verzióhoz. Az mondjuk némiképp árnyalja a képet, hogy az előző 2.8-as verziót nem kevesebb mint hat éve adták ki, úgyhogy ez a pár hónap csúszásom a cikkel talán nem is olyan sok. De lássuk, hogy mi is változott az elmúlt hat évben…

Először is a legfontosabb változás, hogy a legtöbb képmanipulációt átírták GEGL-re, ami nekünk egyszerűen csak annyit jelent, hogy nagy (16, 32 bites) színmélységű képekkel is dolgozhatunk.

A második fontos újítás, hogy a színkezelés központi funkció lett, így a gyakorlatilag mindenhol (pl. az előnézeti képekben is) színhelyes képet látunk. Ez a két funkció együttesen azt jelenti, hogy a GIMP most már kompromisszum nélkül alkalmas professzionális képszerkesztésre.

Ezen kívül van még egy sor apróbb fejlesztés az eszközök működésében, új képformátumok támogatása és továbbfejlesztett Photoshop PSD formátum kezelés valamint a végére hagytam a legfontosabbat, új ikonok és témák. Bővebben itt találsz angolul anyagot a verzió újdonságairól.

Szóval el ne felejts frissíteni!

Baráth Gábor
Baráth Gábor

Fotós, szakíró és fordító.

Szerzője többek között az Adobe Photoshop Lightroom, a GIMP könyv és a Furmányos fotós könyv, c. könyveknek, fordítója a következő Scott Kelby műveknek: Photoshop digitális fotósoknak - Új verzió,
Világítsd be! Fotózd le! Retusáld!,
A digitális fotós könyv 5.,
A digitális fotós könyv - Best of
és a
Vakuskönyv fotósoknak.

Articles: 1383