Törökbálinti kékeslapok – Régi temető

Ahogy már írtam, további fotók és cianotípiák készülnek. Sajnos a legújabb keverékbe – mint utólag kiderült – kicsit kevesebb vörösvérlúgsó került és ezért kevésbé lesznek sötétkékek a nyomatok mint az előző szériában. Tanulság, sokkal jobban kell figyelni a arányokra, ha konzisztens eredményt szeretnék elérni.

Törökbálinti régi temető

Mivel mostanában ritka a napsütés ismét segítséget kértem és kiderült, hogy egy szolárium sok mindenre jó, például kéknyomatot készíteni. Erről eszembe jutott, hogy kallódik itthon egy kvarc lámpa (a velem egy idősek tuti ismerik az élményt amikor az oviban hülye sötétzöld szemüvegben sorban ültünk az ózonszagban), ami – gondoltam – hasonlóan UV fényt kell produkáljon. És tényleg.

kvarcolás: a kvarclámpa fénye a napfény pótlását szolgáló, higanygőz által közvetített elektromos ívfény, amely a különleges üvegből (kvarcüveg) készült cső falán áthatol. A kvarcfény nem azonos értékű a napsugárral, mivel az ibolyántúli (UV) fénynek csak egy részét tartalmazza. Ez a sugárzás a közönséges ablaküvegen nem hatol át. A kvarcolás hatására sokféle változás következik be a bőrben. Legfeltűnőbb a gyulladáskeltő hatása. A kvarcolást a napbarnított bőrszín elérésén kívül többféle bőrpanasz kezelésére így: a zsíros, a pattanásos bőr, a pikkelysömör, a korpás fejbőr, a hajhullás, a bőrviszketés, némely ekcémás elváltozás, nehezen gyógyuló fekélyek stb. alkalmazzák. (Weborvos)

A képen látható nyomatot mellesleg háromszor is elkészítettem. Kétszer felhős/kissé napos időben (2013.10.01. 10:00 körül), amiből a 20 perces túl-, míg az öt perces alulexponált lett.

Aztán el kellett mennem és este már csak a kvarclámpa maradt kísérletezni. A másolat kb. 10cm távolságból nagyjából öt perces megvilágítási idővel készült és egy pöttyet ez is alulexponált lett, de már a vállalható kategória és kiindulási pontnak jó lesz a későbbiekre. Amúgy kezdek belejönni a dologba és még van pár dolog amit ki kellene próbálni. Például állítólag egy kis hidrogén peroxidos fürdő a legvégén csodákat tesz a kék színnel és még szebb lesz tőle a nyomat. Majd meglátjuk.

Baráth Gábor
Baráth Gábor

Fotós, szakíró és fordító.

Szerzője többek között az Adobe Photoshop Lightroom, a GIMP könyv és a Furmányos fotós könyv, c. könyveknek, fordítója a következő Scott Kelby műveknek: Photoshop digitális fotósoknak - Új verzió,
Világítsd be! Fotózd le! Retusáld!,
A digitális fotós könyv 5.,
A digitális fotós könyv - Best of
és a
Vakuskönyv fotósoknak.

Articles: 1383