A hét kérdése – Van kérdésed?

Mondhatnám, hogy megpróbálom igazán interaktívvá tenni a blogot, de igazából az a helyzet, hogy alkotói válságban vagyok és nem sok kedvem van bejegyzést írni. Meg teljesen mással is foglalkozom mostanában szóval maradjunk abban, hogy bárm kérdésed van a fotózással vagy az utómunkákkal kapcsolatban tedd fel megjegyzésben és nézz vissza hátha valaki (pl én) megválaszolta. :-)

Tipp: ha használsz valami feed olvasót feliratkozhatsz a megjegyzések feedre az oldal alján található link segítségével vagy klasszikus esetben az előfizetés e-mailben linkre kattintva e-mailben fogod megkapni a megjegyzéseket.

Baráth Gábor
Baráth Gábor

Fotós, szakíró és fordító.

Szerzője többek között az Adobe Photoshop Lightroom, a GIMP könyv és a Furmányos fotós könyv, c. könyveknek, fordítója a következő Scott Kelby műveknek: Photoshop digitális fotósoknak - Új verzió,
Világítsd be! Fotózd le! Retusáld!,
A digitális fotós könyv 5.,
A digitális fotós könyv - Best of
és a
Vakuskönyv fotósoknak.

Articles: 1384

4 hozzászólás

  1. Én nemrég kezdtem el a GIMP használatát (Linux alatt), és felmerült bennem egy kérdés JPG vs. RAW ügyben.
    A RAW előnye csak az „előhívás” néhány lépésénél van meg vagy később is?

  2. A RAW fájl előnye, hogy nagyobb (12, 14 bites színmélységű fájllal dolgozhatsz. Vagyis, több lehetőséged van a nem jó expozíció, feherégyensúly, stb. miatti hibák javítására és nem kell aggódnod a JPG veszteséges tömörítése miatti (minimális) minőségromlás miatt.

    Abban a pillanatban azonban amikor az UFRaw betölti a képet a GIMP.be, viszont már csak 8 bites képpel tudsz tovább dolgozni, ezért innentől gyakorlatilag mindegy, hogy RAW vagy JPG volt a nyersanyag.

  3. Hello

    Egy régebbi bejegyzésed után letöltöttem a raw therapeet, és azóta is azt használom. A program zajszűrésének , színtérkezelésének hibái azonban mára azvaróakká váltak számomra és váltani szeretnék. Melyik másik programot tudod ajánlani (d200-as nef kezeléséhez)? Szívesen látnék egy kimerítőbb raw konverter összevetést is (nem csak az ingyenes konverterekkel).

    Üdv

  4. Nos igazából az Adobe Camera Raw mindent visz (szerintem), csak ahhoz kell venni egy Lightroomot vagy Photoshopot ami nem feltétlenül a legolcsóbb megoldás. Ha nem csak ingyenes megoldásban gondolkodsz jó választás lehet a Bibble (http://bibblelabs.com/) is. És persze ott van a Capture NX is.

    Ami a raw konverterek összevetését illeti a Digitális Fotó Magazinban volt egy kimerítő összefoglaló (http://www.fotomagazin.hu/magazin/0802/index.php)

Comments are closed.