Unicum kamera építése – előkészületek

Alighogy befejeztem az erősítő építési projektet, rendrakás közben találtam egy jó állapotban lévő hat éves, fém Unicumos dobozt, amit az Úristen is lyukkamerának teremtett. Könnyen járó jól záródó fedél és éppen akkora átmérő, hogy egy 10×15-ös fotópapír, amit film helyett fogunk használni,  belefér portré állásban. Később tájkép formában is bele fogom gyömöszölni, de ez még a jövő zenéje…


Nulladik lépésként nézzük meg, hogy milyen fizikai paraméterekkel fog rendelkezni a fényképezőgépünk. Ha elmész mrpinhole-hoz, akkor megtudhatod, hogy pontosan milyen méretű lyukat kell fúrnod (előre szólok nagyon kicsit) és mekkora lesz a fényképezőgéped látószöge. Jelen esetben az adatok betáplálása után (feltételezve, hogy a filmként szolgáló papírt épp a henger közepére tesszük) az jött ki, hogy érdemes egy 0,3mm-es lyukkal próbálkozni és a kamera látószöge majdnem 120 fok lesz, ami kb. 10mm-es fókusztávolságnak felel meg egy Leica kocka (full frame váz) esetén. Szóval érdekes tájképek készítésére van kilátás.

Mr. Pinhole számai az aktuális adatok megadása után

Ha jól megfigyeled a figyelmeztetést, láthatod, hogy a kép nem fogja lefedni a filmet, vagyis meglehetős sötétedéssel számolhatunk a szélek felé. Annyi baj legyen…

Baráth Gábor
Baráth Gábor

Fotós, szakíró és fordító.

Szerzője többek között az Adobe Photoshop Lightroom, a GIMP könyv és a Furmányos fotós könyv, c. könyveknek, fordítója a következő Scott Kelby műveknek: Photoshop digitális fotósoknak - Új verzió,
Világítsd be! Fotózd le! Retusáld!,
A digitális fotós könyv 5.,
A digitális fotós könyv - Best of
és a
Vakuskönyv fotósoknak.

Articles: 1383